Jak będzie wyglądał telemarketing przyszłości?

Telemarketing to bardzo rozwojowa branża. Wciąż powstają nowe rozwiązania, które wypierają z rynku stare i nieużyteczne centrale telefoniczne. Odchodzi się też od nietrafionych kampanii skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Jakie jeszcze szykują się zmiany w kolejnych latach?

Większa elastyczność pracy

Czasy, w których trzeba było pracować na miejscu w biurze, bo gdzie indziej nie było stałych łączy telefonicznych, dawno się skończyły. Choć wciąż jeszcze można spotkać przestarzałe centrale, to jest ich coraz mniej. Za parę lat prawdopodobnie zostaną one całkowicie wyparte przez nowoczesne rozwiązania. To powoduje, że telemarketing w dzisiejszym wydaniu jest bardzo elastyczny. Dużym udogodnieniem jest możliwość pracy zdalnej. To otwiera wiele możliwością, a szczególnie dla osób niepełnosprawnych, które bardzo często nie potrafią znaleźć dla siebie odpowiedniego zajęcia. Poza tym jest to bardzo ważne z tego powodu, że pozwala na bardziej elastyczny grafik. Nie trzeba bowiem siedzieć w biurze, a można pracować z domu i odbierać połączenia również poza standardowymi godzinami.

Łatwiejszy kontakt z klientami

Bez wątpienia dużym plusem w działach call center jest łatwiejszy kontakt z klientami. Obecnie telemarketing to już nie tylko rozmowa telefoniczna, ale także z wykorzystaniem czatu, wideoczatu, formularza kontaktowego, maili. Współcześni klienci są bardzo wymagający. Żeby dobrze ich obsłużyć, trzeba pozwolić na kontakt różnymi kanałami. Niestety, bez nowoczesnego oprogramowania sprawna komunikacja nie jest możliwa. Tylko dedykowany system, najlepiej działający w chmurze, pozwala na bardzo dobry kontakt z klientem. Wspólna baza danych, a także możliwość pozostawiania notatek z rozmów są bardzo pomocne. Dzięki temu można nawiązać do wcześniejszych transakcji i to niezależnie, jakim sposobem klient skontaktuje się z firmą.

Dopracowane kampanie

Nie bez znaczenia są dopracowane kampanie marketingowe. Są one niezwykle istotne, bo tylko w ten sposób można skutecznie dotrzeć do zainteresowanego i sprzedać mu wybrany produkt. Choć wciąż jeszcze można spotkać firmy, które nie przywiązują do takich działań zbyt dużej wagi, to zdecydowanie należą one do mniejszości. Nachalne telefony do wszystkich rekordów są nie tylko mało efektywne, ale także mogą zniechęcić klientów do korzystania z usług. Z tego właśnie powodu coraz większą uwagę kładzie się na analizę zebranych danych i sporządzenie dopracowanych skryptów rozmów. To właśnie solidne przygotowanie akcji marketingowych ma tak duże znacznie.