Dlaczego monitor dotykowy może być świetnym wyborem?

Idea monitora dotykowego wydaje nam się obca – przynajmniej tym z nas, którzy na co dzień korzystają z tradycyjnych zestawów komputerowych, gdzie do sterowania używamy klawiatury i myszki, a ekranu lepiej nie dotykać. A jednak większość z nas korzysta cały czas z dotykowych ekranów w swoich telefonach komórkowych, w automatach biletowych albo w kioskach do samodzielnego zamawiania jedzenia. Dlaczego więc tam ekran dotykowy tak dobrze się sprawdza? http://www.posiflex.com.pl/monitory,41.html

Monitor dotykowy w codziennym użytku

Pakiet oprogramowania Microsoft Touch Pack, wydany przez firmę Microsoft dla systemu operacyjnego Windows 7 sprawił, że także w komputerach domowych monitor dotykowy ma sens. Wraz z pakietem otrzymujemy bowiem m.in. takie narzędzia, jak:

* Microsoft Surface Globe – program, który można wykorzystać do odkrywania sekretów naszej Ziemi – zarówno poprzez eksplorację płaskiej mapy 2D, jak i pełne zanurzenie się w świecie 3-D.

* Microsoft Blackboard – oparta na fizyce gra, w której rozwiązujesz zagadkę tworząc palcami wyjątkowe urządzenia na wirtualnej tablicy.

* Microsoft Garden Pond – spokojna i odstresowująca gra, która odbywa się w japońskich ogrodach wodnych.

* Microsoft Surface Collage, program, który pokazuje swoją potęgę umożliwiając nam bardzo intuicyjne wyszukiwanie zdjęć, interakcję z nimi oraz tworzenie ciekawych kolaży i aranżacji.

* Microsoft Rebound jest grą, w której używasz swoich palców, aby kontrolować kilka sfer Tesli i elektryczne pole pomiędzy nimi, aby wystrzelić metalową piłkę do bramki przeciwnika.

* Microsoft Surface Lagoon, interaktywna symulacja wody i wygaszacz ekranu, ze skłaniającym do medytacji układem skał i zabawną, choć nieśmiałą rybą.

Zastosowania profesjonalne

Nie da się jednak ukryć, że pomimo ciekawych możliwości wykorzystania ekranu dotykowego w warunkach domowych, głównymi odbiorcami takich urządzeń są profesjonaliści i przedsiębiorcy. To tam bowiem ze względu na ergonomię, łatwość uszkodzenia i inne czynniki, często tradycyjne rozwiązania, jak właśnie myszy i klawiatury zupełnie się nie sprawdzają. Możemy tu podzielić monitory na dwie grupy – te, które przeznaczone są dla klientów, oraz te, które wykorzystywane są przez pracowników. Spójrzmy więc, co powinno charakteryzować te dwa zastosowania.

Czego wymagać od monitorów dotykowych dla klientów?

Ponieważ taki monitor będzie doskonale widoczny dla osoby z zewnątrz, to należy postarać się, aby był on estetyczny i zapewniał możliwie najlepszej jakości obraz. Warto wybierać modele bezramkowe, tzw. „bezel free”, które wyglądają najbardziej estetycznie. Dobrym przykładem są model TM-3015 o przekątnej ekranu 15 cali, oraz jego 10-calowy odpowiednik TM-3010. Ważna jest też możliwość swobodnego dopasowania kąta nachylenia ekranu tak, aby był on jak najlepiej widoczny dla klienta. Przecież niezależnie od tego, czy będziemy na nim wyświetlać reklamy, zawartość zamówienia, czy umożliwiać klientowi jakąś interakcję z systemem – zależeć nam powinno na dobrej czytelności prezentowanych treści. Jeśli natomiast chodzi o interakcję – warto wybierać modele z ekranem dotykowym opartym na technologii pojemnościowej. Ludzie przyzwyczajeni do łatwości obsługi ekranów w swoich tabletach i smartfonach mogliby poczuć się niekomfortowo, gdyby mieli znów musieć pracować ze starą, oporową technologią dotyku – tym bardziej, jeśli wymagalibyśmy użycia rysika.

Czym powinien się wyróżniać monitor dotykowy dla pracowników?

Taki monitor z natury rzeczy będzie wykorzystywany nieporównanie bardziej intensywnie niż jego wersja kliencka. Dobry model takiego monitora – jak choćby TM-3315 zapewnia nie tylko wytrzymałość do kilkudziesięciu dotknięć w jednym punkcie, ale też umożliwia zamocowanie innych akcesoriów, jak klawiatura albo czytnik kart magnetycznych. Wbrew pozorom, powinniśmy tu skorzystać raczej z technologii oporowej, jeśli chodzi o realizację funkcji dotyku. Pamiętajmy, że może się zdarzyć obsługa choćby w kuchni, gdzie często pracuje się w rękawiczkach, utrudniających korzystanie z pojemnościowych ekranów dotykowych. Ekran w wersji oporowej bez problemu obsłużymy nie tylko dłońmi w rękawiczkach, ale też np. ołówkiem.