Jak działa drukarka termiczna?

Zapoznanie się z tym, jak działa otaczający nas świat, jest obowiązkiem każdego człowieka. Nie trzeba wiedzieć, co dzieje się w środku każdego urządzenia, ale warto znać procesy, które towarzyszą powstawaniu rzeczy, których używamy na co dzień. Rzadko kiedy się tym interesujemy, a wiedza taka nie tylko pozwoli nam zabłysnąć w towarzystwie, ale i pomoże zrozumieć, jak pewne rzeczy działają i z czego wynikają ich właściwości. W tym tekście dowiesz się, jak powstają paragony, które codziennie otrzymujesz od kasjerki w sklepie i czym jest drukarka termiczna – http://www.posiflex.com.pl/98,drukarka-termiczna-aura-pp-8800.html.

Drukarka termiczna, czyli co?

Drukarka termiczna to urządzenie, w którym powstają paragony, faktury i wszelkie wydruki, które drukowane są z kas fiskalnych. Pozwala ona drukować za pomocą dostarczania ciepła do specjalnego papieru. Jak to? Drukowanie temperaturą? Tak, w zasadzie na tym opiera się cały proces drukowania w drukarkach termicznych. Spróbuję to jednak lepiej wyjaśnić, bo to brzmi jak magia, a magią wcale nie jest. No, chyba, że postęp technologiczny nazywałoby się magią, ale w XXI wieku rzadko kto dopuszcza się takich stwierdzeń.

Drukarka termiczna korzysta ze specjalnych papierów termicznych, których barwa zmienia się pod wpływem ciepła. Innymi słowy, przy odpowiedniej temperaturze konkretne miejsca na danym papierze ciemnieją i w taki sposób powstaje wydruk, który później otrzymujemy do ręki wychodząc z warzywniaka z torbą pełną dobrych, pełnych witamin rzeczy. Drukarki termiczne nie stosują żadnej taśmy barwiącej, tuszu czy tonera. Najwięcej zależy tu od samego papieru i jego współpracy ze specjalną głowicą umieszczoną w drukarce.

Jak konkretnie działa drukarka termiczna?

Pytanie jednak, co dzieje się w drukarce, że na papierze ślady pojawiają się w tych konkretnych miejscach oraz jak to możliwe, że zwykła wysoka temperatura pozwala na stworzenie tak dokładnych wzorów, jakimi są malutkie litery i cyfry umieszczane na paragonach. Działanie drukarki termicznej opiera się na wypalaniu znaków termicznymi grzałkami.

Specjalny papier (o znacznie niższej temperaturze utleniania niż inne papiery) jest przesuwany pod głowicą drukującą, która pozostaje nieruchoma. W odpowiednich momentach wskazanych przez system grzałki wypalają ślady, które tworzą wydruk. To pozwala nie tylko na niesamowitą dokładność wydruku, ale i na zniwelowanie hałasu, który zawsze towarzyszy drukowaniu na innych typach drukarek. Specyfika drukarek termicznych wiąże się też z tym, że wydruki mogą być tylko monochromatyczne. Papier ciemnieje pod wpływem ciepła i z białego zmienia się w czarny lub, gdy wydruk jest nieco mniej wyraźny, w szary kolor.

Dlaczego wydruki blakną?

Najbardziej charakterystyczną cechą drukarek termicznych jest to, że drukowane na nich dokumenty z czasem są coraz mniej wyraźne. Na początku litery zaczynają jaśnieć, zamieniać się w szare mróweczki, by na końcu zupełnie wyblaknąć. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim wiąże się to z tym, że temperatura utleniania papieru pokrytego termoaktywną substancją jest znacznie niższa niż zwykłego papieru. To pozwala na bezpieczne wypalanie znaków (inaczej drukarki płonęłyby za każdym razem, gdy się ich używa), ale i powoduje nietrwałość samych wydruków. Czas i temperatura są więc dla paragonów największymi wrogami, sprawiają bowiem one, że po kilku latach paragony stają się bezwartościowe, bo zaczynają być nieczytelne.

Drukarka termiczna a drukarka termotransferowa

Czasami jednak paragony mogą być bardziej trwałe i bardziej odporne na światło i wilgoć. Konkurencją dla takiego urządzenia jak drukarka termiczna jest drukarka termotransferowa. Czym się różni? Zamiast używać specjalnego papieru termoaktywnego, drukarki termotransferowe wykorzystują zwykły papier oraz kalkę barwiącą. Mechanizm drukarki dociska ją do papieru, a kalka pod wpływem ciepła zostawia ślad w postaci wydruku. Jest to nieco droższe rozwiązanie, ale większa trwałość i możliwość drukowania w kolorze mogą być zachętą do tego, by drukarkę termiczną wymienić właśnie na drukarkę termotransferową.