Skaner kodów kreskowych i jego rodzaje

Skaner kodów kreskowych jest niezastąpionym narzędziem w wielu firmach. Każda branża czy dziedzina sprzedaży ma jednak różne potrzeby i w poszukiwaniu odpowiedniego czytnika będzie kierowała się innymi parametrami.

Najczęściej spotykane rodzaje skanerów

Najpopularniejszym czytnikiem jest z pewnością ręczny skaner kodów kreskowych. Jest używany wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny inny rodzaj skanera. Dlaczego? Jest stosunkowo tani, wygodny i łatwo go kupić, a wybór na rynku jest ogromny. Ręczne skanery kodów kreskowych możemy podzielić na dwie kategorie: czytniki laserowe oraz tzw. linear imagery, czyli czytniki diodowe. Te pierwsze są postrzegane jako dokładniejsze, ale czytniki diodowe mają zalety, które nie pozwalają zepchnąć ich na dalszy plan. Przede wszystkim są tańsze w produkcji, a zarazem bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co w przypadku często używanych skanerów jest bardzo cenne. Dodatkowo linear imagery lepiej odczytują kody uszkodzone, a także rozpoznają kody paskowe z ekranu komputera i smartphone’a.
Drugim rodzajem czytnika jest stacjonarny skaner kodów kreskowych. Stacjonarne czytniki są używane w miejscach o dużym natężeniu ruchu, głównie z tego względu, że zazwyczaj mają większą powierzchnię skanującą i odczytują kod kreskowy, gdy tylko produkt z kodem pojawi się na polu skanowania.

Inne rodzaje skanerów kodów kreskowych

Przemysłowe czytniki kodów kreskowych są używane w hurtowniach i magazynach, halach przemysłowych oraz w chłodniach, ponieważ stworzone są właśnie do pracy w trudnych warunkach. Są to urządzenia wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, niskie temperatury czy upadki z wysokości. Inne ich cechy to wydajność i zdolność odczytywania kodów, które uległy zabrudzeniu lub zniszczeniu.
Ostatnim rodzajem skanerów są czytniki bezprzewodowe, które współpracują bezpośrednio z komputerem przesyłając dane drogą radiową. Używane są głównie w handlu produktami wielkogabarytowymi, czyli między innymi w sklepach AGD, budowlanych czy meblowych.