Co warto wiedzieć o systemie POS?

Obecnie mało który lokal gastronomiczny wykorzystuje do rozliczania klientów zwyczajną kasę fiskalną. Zdecydowanie częściej jest to terminal POS. Wyposażony w system POS, terminal umożliwia nie tylko rozliczenie klienta, ale również kompleksową jego obsługę. Urządzenia, które sprzedaje producent POS powstały, aby ułatwić pracę obsłudze lokali oraz aby przyspieszyć i usprawnić tę obsługę.

System POS- co jest najważniejsze?

Oczywiście, najważniejszym elementem całego zestawu do obsługi klientów jest ekran. Żaden, nawet najlepszy system POS nie usprawni bowiem pracy kelnerów i pozostałych pracowników lokalu, jeśli nie będzie w nim zaawansowanego technologiczne ekranu. To właśnie przy jego pomocy kieruje się bowiem całym systemem. Obecnie, standardem stały się już ekrany dotykowe. Innego typu ekrany z dołączanymi klawiaturami nie są już dzisiaj stosowane. Niemniej jednak do ekranów dotykowych czasami dołączane są również klawiatury oraz myszki USB.

System POS- płatności kartą

Jak wspomniano, jednym z głównych, a może nawet najważniejszych zadań systemu obsługi klienta w lokalu gastronomicznym, jest przyjmowanie płatności. Terminal POS umożliwia przyjmowanie płatności kartą, co dzisiaj jest już normą. Obecnie, w niektórych restauracjach, więcej rachunków opłacanych jest właśnie przy pomocy karty niż gotówką. Zmiany w tej kwestii są coraz widoczniejsze, dlatego też producent POS przykłada coraz większą wagę do tego, aby terminale pozwalały na szybkie i sprawne płacenie kartą.

Należy pamiętać o tym, że do systemu POS konieczne jest wprowadzenie terminali przenośnych. Ich zintegrowanie z systemem jest już dzisiaj niezbędne. Całe szczęście większość systemów umożliwia przeprowadzenie tej czynności szybko i łatwo. Przenośne terminale są potrzebne, aby klienci nie musieli odchodzić od stolików w celu uregulowania rachunków. Dzięki terminalom przenośnym kelner może obsłużyć klienta płacącego kartą przy stoliku, a płatność jest rejestrowana w systemie.

Oczywiście, producent POS musi również zapewnić możliwość wydrukowania rachunku. Jak się okazuje, często terminale pozwalają również wystawić fakturę VAT, czy nawet rachunek niefiskalny. Wydaje się więc, że w tej kwestii są one bardziej funkcjonalne niż tradycyjne kasy fiskalne.

Co umożliwia dobre stanowisko do obsługi klienta?

Wysokiej jakości stanowisko umożliwia kelnerowi wygodną pracę. Dlatego też, obsługa panelu przez ekran dotykowy powinna być intuicyjna. Nie może być tak, że kelner nie może odnaleźć się w dziesiątkach danych słabo widocznych na zabałaganionym ekranie.

Ponadto, niezwykle istotną kwestią jest połączenie ekranu zza lady z tym w kuchni. W dobrze prosperującym lokalu kelner czy barman nie może bowiem z każdym zamówieniem chodzić na zaplecze czy do kuchni, aby przekazać odpowiednie instrukcje osobom tam pracującym. Jednakże, jeśli producent POS dobrze wykona swoją pracę, terminal umożliwia przekazanie niezbędnych informacji bezpośrednio zza lady do kuchni. Kelner po prostu wpisuje zamówienie, które pojawia się na ekranie zlokalizowanym w kuchni.

Kolejna ważna sprawa to integracja rachunków, jak również możliwość ich rozdzielania. Dzięki tej funkcji możliwe staje się osobne rozliczanie klientów zajmujących ten sam stolik. Okazuje się, że jest to funkcja, która czasami jest bardzo przydatna. Ponadto, możliwość integracji rachunków pozwala na dopisywanie do już istniejącego rachunku kolejnych zamówień. Dzięki temu, zamiast kilku rachunków można wystawić jeden większy.

Dlaczego warto?

Jak wspomniano, popularność systemów POS jest dziś ogromna. Skąd się ona jednak wzięła? Kto najbardziej korzysta na wdrażaniu tych systemów?

Niewątpliwie, olbrzymie znaczenie ma sprawność obsługi klientów, która nie jest możliwa bez sprawnie działającego systemu POS. Bez wątpienia, klient, który otrzymuje zawsze dokładnie to zamówienie które chciał, a w rachunkach które otrzymuje nie ma błędów, jest zadowolony. Podobnie, do ponownego odwiedzenia restauracji zachęca klientów szybkość obsługi, która także zapewniana jest przez system POS.

Wybór optymalnego systemu POS

Warto mieć zawsze na uwadze, że systemy nie wszystkie są takie same. Tak naprawdę, bardzo się one między sobą różnią. Oczywiście, przede wszystkim różnica dotyczy liczby funkcji, jakie posiadają poszczególne systemy. Rzecz jasna, im więcej funkcji posiada system, tym jest lepszy. Czy jednak aby na pewno absolutnie zawsze warto kupować te najbardziej funkcjonalne i nowoczesne systemy?

Bez wątpienia przydają się one w bardzo dużych restauracjach, w których jest kilka sal i duża kuchnia. W przypadku takich lokali niezbędne jest idealne wręcz komunikowanie się między sobą personelu. Niezbędne okazują się również wszelkie udoskonalenia, które przyspieszają pracę. Jednakże, wiele z funkcji, które są przydatne w tych lokalach, okazuje się zupełnie niepotrzebnych w przypadku małych lokali, w których jest jedna sala. Najbardziej podstawowe terminale z mało skomplikowanymi systemami są natomiast wykorzystywane w restauracjach i innych lokalach, w których obsługa nie podaje klientom zamówień, lecz sami je sobie odbierają.

http://gastro.pl/gastro-pos/