Zarządzanie obiektem hotelowym w XXI wieku – bez oprogramowania SPA ani rusz?

Efektywne i sprawne zarządzanie obiektami hotelowymi wymaga solidnej pracy, stałego przepływu informacji i rzetelnego podejścia do kwestii potrzeb klientów. Hotel z jednej strony stara się skupić całą uwagę na potrzebach i oczekiwaniach swoich gości. Nie jest to jednak możliwe w sytuacji, gdy sfera nadzoru i zarządzania niedomaga. Dlatego też zasadne dla poprawy jakości serwisu, komfortu klientów i efektywności pracy personelu jest wdrożenie takich rozwiązań, jak dedykowane oprogramowanie SPA – http://www.intelihotel.pl/system-dla-spa/ – oraz oprogramowanie hotelowe. Poniżej zostaną przedstawione niektóre elementy związane z działaniem takich systemów i podstawowe korzyści dla personelu hotelu oraz dla gości.

Podstawowe problemy w hotelarstwie

Do elementarnych trudności w branży hotelowej zaliczyć należy znaczą ilość barier organizacyjnych oraz limitowany przepływ informacji. Hotele w dzisiejszych czasach są kompleksami mogącymi pomieścić nawet kilkaset osób. Zagwarantowanie im najwyższego poziomu obsługi nie jest wcale prostym zadaniem i koniecznością okazuje się skrupulatne podejście do kwestii zadowolenia klientów. Dużym problemem wciąż pozostaje odpowiedni przepływ informacji na temat usług oferowanych klientom i zamawianych przez nich. Proces wymeldowania gości hotelowych jest z kolei niepotrzebnie długi, głównie z powodu potrzeby uzyskiwania dokładnych informacji na temat wykorzystywanych przez klientów usług. Również sporym problemem pozostają kwestie rozliczeniowe – czasami na rachunek z hotelu trzeba chwilę poczekać, zwłaszcza gdy korzysta się z wielu usług w bardzo krótkim czasie.

Dużym ograniczeniem dla personelu hotelowego jest również zarządzanie rezerwacjami: pokojów, sal konferencyjnych, kortów tenisowych, zajęć w SPA oraz zabiegów odnowy biologicznej. Powoduje to znaczne problemy i nie pozwala gościom w przejrzysty i komfortowy sposób korzystać z wielu usług.

Przepisy BHP, sanitarne i przeciwpożarowe również ograniczają ilość osób, które mogą w danym momencie korzystać z jakiegokolwiek pomieszczenia. Bez aktualnych danych o obciążeniu zasobów lokalowych nie jest możliwe zagwarantowanie wysokiej jakości, komfortu oraz bezpieczeństwa.

Podobnie się to ma do aktualnego obłożenia zaplecza odnowy biologicznej. Bez systemu monitorowania rezerwacji, wykorzystywanych usług, zajętych pracowników i czasu korzystania trudno zaoferować sprawną usługę i spełnienie oczekiwań wszystkich gości. Te wszystkie problemy sprawiają, że zastosowanie takich technologii jak oprogramowanie SPA, staje się jeszcze bardziej zasadne.

Co daje interaktywne oprogramowanie SPA w hotelarstwie?

W kontekście zarządzania i monitorowania jakości jest to bezcenne narzędzie. Wszystkie usługi odnowy biologicznej mogą być szybko i zdalnie rezerwowane przez klientów. W przypadku usług limitowanych czasowo możliwe jest określenie pozostającej w zasobach klienta ilości minut – np. czasu dostępu do strefy basenowej, groty solnej, sauny, jacuzzi etc. Ważna jest także kontrola dostępu, która jeszcze efektywniej chroni prywatność gości i sprawia, że do pewnych części hotelu żadna z postronnych osób się nie dostanie. Zastosowanie niewielkich, gumowych opasek RFID pozwala na wejście do przymierzalni (naturalnie wyłącznie tej, przeznaczonej dla określonej płci!), zamknięcie wybranej przez siebie szafki. Dzięki zintegrowaniu to z systemem ewentualne zatrzaśnięcie szafki i jej odblokowanie przez personel nie jest absolutnie żadnym problemem.

Zarządzanie zapleczem SPA to także kwestie rozliczeniowe. Oprogramowanie SPA pozwala przy rezerwacji i wykorzystywaniu usług automatycznie obliczać należność, uwzględniać zniżki, promocje i rabaty indywidualne! Cała kwoty należności będzie możliwa do uregulowania w recepcji w momencie wymeldowania się.

Co jeszcze?

Interaktywne systemy zarządzania w SPA i hotelarstwie pozwalają na uzyskiwanie cennych informacji statystycznych. Można sprawdzić, jak ludzie korzystają z poszczególnych usług i w jaki sposób ukierunkować działania marketingowe, których usług brakuje i jaki powinien być kierunek rozwoju obiektu zgodny z oczekiwaniami gości.